Un site unic în peisajul autohton românesc, care se axează în primul rând pe poveștile românilor, dar și pe informații generale.

Informații utile pentru românii din țară și pentru cei din diaspora.

Rețele de socializare

Pe scurt, despre ceea ce facem

Ne axăm pe povești interesante ale unor români care doresc să facă lucruri, să schimbe țara noastră într-un mod benefic. Totodată, publicăm informații generale.

Simona Halep a învins-o pe Sorana Cîrstea în optimile turneului de la Indian Wells, cu scorul de 6-1, 6-4.

Fostul lider mondial a avut o victorie neașteptat de lejeră, având în vedere forma Soranei Cîrstea.

M-am simțit foarte bine aici, e ca acasă, a fost o plăcere să joc în fața fanilor. Joc cel mai bun tenis al meu aici.

Nu a fost un meci ușor, e mereu dificil să joci împotriva unei românce, dar am încercat să tratez meciul ca pe unul normal și cred că m-am descurcat destul de bine. M-am simțit încrezătoare pe tot parcursul meciului și am reușit să-l închid în două seturi”, a declarat Simona Halep după ce a învins-o pe Sorana Cîrstea.

Simona Halep, calificată în sferturile de finală de la Indian Wells după victoria în fața Soranei Cîrstea

A fost cea de a patra întâlnire a Simonei Halep cu Sorana Cîrstea. Halep a egalat scorul la general, 2-2.

Ultimul meci între cele două în afară de cel disputat astăzi data din 2010, de la Cincinnati. Cîrstea a învins-o atunci clar pe Halep, cu 6-2, 6-4.

Pentru accederea în sferturi la Indian Wells Simona Halep și-a asigurat un cec de 179.940 de dolari. În sferturile de finală, Simona Halep va juca împotriva câștigătoarei partidei dintre Petra Martic și Liudmila Samsonova.

Sorana Cîrstea părăsește competiția în optimi, ea primind pentru parcursul la turneul patronat de Larry Ellison un cec de 94.575 de dolari.

Simona Halep o învinge pe Sorana Cîrstea în optimile de la Indian Wells. Victorie lejeră pentru fostul lider mondial